Aktuálně

Vážené pacientky, i za stávající situace jsou naše gynekologické ambulance v provozu bez omezení. Objednáváme preventivní prohlídky a provádíme všechna vyšetření. Jsme tady pro Vás.

UZ screening ve 3. trimestru

Při screeningu ve 3. trimestru vám v našem centru vyšetříme:

  • stav placenty a její umístění v děloze
  • množství plodové vody
  • změříme příčný průměr a obvod hlavičky, obvod bříška a délku stehenní kosti plodu a vypočítáme hmotnost plodu
  • vyšetříme znovu všechny orgány

Při zjištění poruchy růstu plodu rozšíříme ultrazvukové vyšetření o Dopplerovské vyšetření stavu krevního oběhu plodu a placenty.

Proč screening ve 3. trimestru?

Protože u přibližně 10 % těhotenství dochází ve druhé polovině těhotenství ke zpomalení růstu plodu. U části (okolo 7 %) těchto těhotenství začíná selhávat funkce placenty a kvůli nedostatečnému přenosu živin a kyslíku může být ohroženo zdraví i život plodu. Screening ve 3. trimestru slouží především k rozpoznání této komplikace. Rizikové skupiny maminek ale mohou být objeveny již dříve díky prvotrimestrálnímu screeningu poruch růstu plodu a preeklampsie. U těhotných žen s touto komplikací začneme pravidelně a detailně sledovat růst a stav plodu a funkci placenty.

Ve třetím trimestru je také potřeba znovu zkontrolovat vývoj orgánů plodu, protože existují orgánové vady, které lze rozpoznat až v pozdním těhotenství. Většinu z nich lze dobře řešit po porodu chirurgicky či jinou léčbou, ale jejich prognózu zlepšuje, pokud se o nich ví před porodem miminka a léčba je zahájena krátce po narození.

Nejčastější dotazy

Kdy se toto vyšetření provádí

Optimální termín pro toto vyšetření je mezi 30. a 32 týdnem těhotenství.

Jaký je hlavní cíl tohoto vyšetření?

Hlavním cílem je kontrola růstu a vývoje orgánů miminka.

Potřebujete poradit, nebo se chcete k nám podívat a zaregistrovat se?
Napište nám. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.