Očkování proti rakovině děložního čípku

Pro naše pacientky nabízíme očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím. Nabízíme možnost výběru ze tří vakcín – Gardasil, Gardasil 9 a Cervarix.

Rozdíl mezi vakcínami je ten, že Gardasil chrání ženy i proti genitálním bradavicím (nezhoubné virové onemocnění). Je prokázáno, že rakovina děložního čípku je ve většině případů způsobena určitými typy viru nazývaného lidský papilomavirus (dále jen HPV virus). Existuje několik typů viru a rozdělují se na nízce rizikové a vysoce rizikové typy HPV viru. Před-rakovinné změny a rakovinu děložního čípku způsobují vysoce rizikové typy. Nízce rizikové typy způsobují genitální bradavice.

Očkování proti rakovině děložního čípku je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění u 13letých dívek. Později si ženy musí očkování hradit samy. Očkovat lze ženy a dívky v jakémkoli věku. Infekcí HPV je žena ohrožena zejména během dospívání a kolem 20. roku věku. Nakazit se, ale může kdykoli v životě. K přenosu viru dochází sexuálním stykem. Je tedy ideální očkovat ženy před zahájením pohlavního života. Pokud dojde k nákaze virem, imunitní systém u většiny lidí virus odstraní. Pokud ne, může dojít ke vzniku před-rakovinných změn na genitálu (děložní čípek, zevní pohlavní orgány).

Očkování probíhá ve 3. aplikacích, očkuje se do paže a během vakcinace by měla být žena zdravá, bez teploty, neměla by užívat žádná antibiotika. Pokud zároveň probíhá očkování jinými vakcínami (např. proti klíšťové encefalitidě), je doporučen 4 týdenní odstup mezi jednotlivým očkováním.

Cena očkování se pohybuje mezi 6 000 - 10 000 Kč za celé očkovací schéma. Ceny se liší v závislosti na akcích zdravotních pojišťoven. Jsou období, kdy na očkování přispívají. Aktuální informace dostanete v naší ordinaci.

Očkování proti rakovině děložního čípku
Modul: Aktuality